Startuj z namiNapisz do nasDodaj do ulubionych
   
 
Joanne Kathleen Rowling - Autorka Harry'ego Pottera

Galeria Joanne Kathleen RowlingJoanne Kathleen Rowling przyszła na świat 31 lipca 1965 r. w szpitalu Chipping Sodbury General w Bristolu, w Anglii, jako osoba, która w przyszłości będzie wymyślać różne dziwne miejsca, nazwy i imiona, a której fikcyjny bohater o nazwisku Harry Potter podbije cały świat. Jej młodsza siostra Di przyszła na świat dwa lata później.

Rowling pamięta, że od dziecka chciała pisać. Gdy miała pięć albo sześć lat napisała opowiadanie o króliku o imieniu Królik. Wiele jej wspomnień koncentruje się wokół czytania i słuchania "The Wind in the Willows", przez jej ojca, kiedy miała odrę, cieszyła się kiedy zgłębiała świat książek E. Nesbit, magicznych historii C. S. Lewisa oraz jej ulubionej książki "The Little White Horse" Elizabeth Goudge.

Rodzina przeprowadzała się dwukrotnie, kiedy była dzieckiem. Najpierw przenieśli się z Bristolu do Winterbourne, gdzie ona i jej siostra bawiły się z dziećmi z okolicy. Dwoje z jej przyjaciół miało nazwisko Potter, które bardzo się jej podobało. Za to jej nazwisko czytane jako Rolling z dodanym słowem pins, stało się obiektem dowcipów i humoru innych dzieci w szkole. Oznaczało to nic innego jako wałek do ciasta. Jej rodzina przeniosła się po raz drugi do Tutshill blisko Chepstow. Jej rodzice byli londyńczykami i zawsze marzyli o życiu na wsi. Nowa szkoła Joanne była bardzo staroświecka, a jej nauczyciele byli surowi i wymagający dla niej i jej siostry.

W szkole średniej jej ulubionym przedmiotem był Język Angielski, a trzymała się z daleka od sportów gdyż miała nadwerężony bark. Jej ulubionym zajęciem było opowiadanie i czytanie historyjek podczas przerwy na drugie śniadanie o prawych i odważnych bohaterach. Ukończyła szkołę jako najlepsza uczennica.

Po ukończeniu szkoły rozpoczęła naukę na Uniwersytecie Exeter, gdzie uczyła się języka francuskiego. Wybrała się do Paryża gdzie spędziła rok na nauce języka. Po studiach rozpoczęła pracę w Londynie w Amnesty International jako dwujęzyczna sekretarka. Najlepszą rzeczą jaką można było robić w biurze było pisanie na maszynie swoje opowiadania, kiedy nikt na nią nie patrzył. Latem 1990 r. podróżowała pociągiem z Manchesteru do Londynu i wtedy ni stąd ni zowąd  przyszedł pomysł napisania historii chłopca, który jest czarodziejem, ale o tym nie wie. Kiedy po czterech godzinach dotarła do King's Cross w swojej głowie miała już zalążek fabuły oraz zarysy postaci. Dalej rozpisywała losy bohatera na serwetkach w barze i innych pubach. W międzyczasie Rowling napisała dwie nowelki dla dorosłych, ale bardziej skupiła się na losach Harry'ego Pottera.

W 1992 r. przeniosła się do Portugalii, gdzie uczyła angielskiego jako drugiego języka. Jej uczniowie naśmiewali się z jej nazwiska nazywając ją "Rolling Stone", ale ona kochała uczyć. Pracowała popołudniami i wieczorami, a ranki zostawiała wolne na pisanie. Poślubiła portugalijskiego dziennikarza, ale małżeństwo zakończyło się szybko rozwodem. Rowling wróciła do Anglii ze swoją córką Jessicą i z walizką pełną zapisek o Harry'm Potterze. Osiadła w Edinburghu blisko swojej siostry i kończyła książkę zamiast szukać nowej pracy. Kiedy jej malutka córka spała, po cichu uciekała do pobliskiej kawiarni gdzie już wykańczała pierwszy tom historii. W końcu przyszedł czas gdy ukończyła książkę i zabiegała o zgodę na publikację u wielu wydawców. Książka była odrzucana kilkakrotnie, a to ze względu na fabułę, raczej niełatwą, która według wydawców nie nadawała się dla młodych czytelników. Rowling zdecydowała się na zatrudnienie agenta, a wybór padł na Christophera Little'a, bo podobało jej się jego nazwisko, które oznacza "małego Krzysia". Little sprzedała manuskrypt wydawnictwu Bloomsbury Children's Books.

Rowling pracowała jako francuska nauczycielka, kiedy dowiedziała się, że jej książka dostała zgodę na publikację. "Harry Potter i kamień filozoficzny" ukazał się w czerwcu 1997 r. i osiągnął prawie natychmiastowy sukces. Autorka wygrała nagrodę Smarties Book Prize Gold Medal w kategorii dzieci 9-11 i została nazwana "Najlepszym brytyjskim autorem książek dla dzieci roku". Za około 100 tys. dolarów amerykańskie wydawnictwo kupiło prawa do wydania książki na terenie USA, co okazało się dla debiutującej Rowling wielkim sukcesem. Zrezygnowała ona z posady nauczycielki i całkowicie poświęciła się pisaniu. Oznajmiła, że losy Harry'ego Pottera będą podzielone na siedem części. 

W Ameryce nastąpiła Potteromania. Ogarnęła ona wszystkich. Dorośli i dzieci nie mogli się oderwać od książki. Na specjalne życzenia starszych fanów Harry'ego została wydana bardziej "dojrzała" okładka, dzięki której już nie musieli ukrywać książki w gazetach.  W 1998 r. została wydania kolejna, druga już książka pt. "Harry Potter i komnata tajemnic", która zdominowała sprzedaż w internetowy księgarniach, a w 1999 r. "Harry Potter i więzień Azbakanu". Wszystkie trzy tytuły od razu trafiły na pierwsze miejsce listy bestsellerów jeśli chodzi o książki dla dzieci i dorosłych, a z których nie schodzą już od kilku lat. W Wielkiej Brytanii, Rowling wygrała niezwykle prestiżową nagrodę "Najmądrzejsza książka" trzy lata z rzędu i oznajmiła, że następne tomy nie będą zgłaszane do tej nagrody, by dać szansę innym pisarzom. Aurorka nie osiadła na laurach i w lato 2000 r. w anglojęzycznych krajach pojawił się już czwarty tom przygód Harry'ego pt. "Harry Potter i czara ognia", który oczywiście osiągnął niewiarogodny sukces, chociaż książka jest dużo grubsza od pozostałych.

Po serii kolejnych nagród dla wszystkich 4 książek, autorka podjęła decyzję o wypuszczeniu tomów w innych krajach świata. Książki zostały przetłumaczone na 35 języków, a prawa do sfilmowania pierwszego tomu zostały sprzedane za kilka milionów dolarów. Film, ma wejść do kin amerykańskich w listopadzie 2001 r. a Polskich w styczniu 2002 r. Na premierę czekają także 3 kolejne tomy (5, 6 i 7), w których Harry będzie coraz starszy, a autorka pracuje też nad poradnikami i książkami dla fanów, w których opisuje potwory, czary, i zasady gry w Quidditch.
Są to "Fantastyczne zwierzęta" oraz "Quidditch przez wieki" (2001).
Dochód z ich sprzedaży jest przeznaczany na konto brytyjskiej funadacji Comic Relief. "Zajmuje się ratowaniem życia ludzi i pomocą dla najbiedniejszych na całym świecie" Jak napisał Dumbledore w przedmowie do "Quidditcha".
Sukcesowi na polu zawodowym J.K. Rowling zaczęło towarzyszyć szczęście w życiu osobistym. 26 grudnia 2001 roku poslubiła ona anestezjologa Neila Murraya - w marcu 2003 roku urodziło się ich pierwsze dziecko, syn Dawid, a drugie, córeczka o imieniu Mackenzie Murray, przyszła na świat 23 stycznia 2005 roku. (Tak więc autorka serii przygód o młodym czarodzieju ma już troje dzieci).

P.S. Wszystkich serdecznie zapraszamy na stronę internetową autorki.

 

  
Kolonie Harry Potter:
Kolonie Travelkids
  
Konkursy-archiwum

  

ŻONGLER
KSIĘGA HOGWARTU

Nasza strona JK Rowling
Nowości na stronie JKR!

Związek Krytyków ...!
Pamiętnik Miesiąca!
Konkurs ZKP

PAMIĘTNIKI : KANON


Albus Severus Potter
Nowa Księga Huncwotów
Lily i James Potter
Nowa Księga Huncwotów
Pamiętnik W. Kruma!
Pamiętnik R. Lupina!
Pamiętnik N. Tonks!
Elizabeth Rosemond

Pamiętnik Bellatrix Black
Pamiętnik Freda i Georga
Pamiętnik Hannah Abbott
Pamiętnik Harrego!
James Potter Junior!
Pamiętnik Lily Potter!
Pamiętnik Voldemorta
Pamiętnik Malfoy'a!
Lucius Malfoy
Pamiętnik Luny!
Pamiętnik Padmy Patil
Pamiętnik Petunii Ewans!
Pamiętnik Hagrida!
Pamiętnik Romildy Vane
Syriusz Black'a!
Pamiętnik Toma Riddle'a
Pamiętnik Lavender

PAMIĘTNIKI : FIKCJA

Aurora Silverstone
Mary Ann Lupin!
Elizabeth Lastrange
Nowa Julia Darkness!

Joanne Carter (Black)
Pamiętnik Laury Diggory
Pamiętnik Marty Pears
Madeleine Halliwell
Roxanne Weasley
Pamiętnik Wiktorii Fynn
Pamiętnik Dorcas Burska
Natasha Potter
Pamiętnik Jasminy!

INKUBATOR
Alicja Spinnet!
Pamiętnik J. Pottera
Cedrik Diggory
Pamiętnik Sarah Potter
Valerie & Charlotte
Pamiętnik Leiry Sanford
Neville Longbottom
Pamiętnik Fleur
Pamiętnik Cho
Pamiętnik Rona!

Pamiętniki do przejęcia

Pamiętniki archiwalne

  

CIEKAWE DZIAŁY
(Niektóre do przejęcia!)
>>Księgi Magii<<
Bestiarium HP!
Biografie HP!
Madame Malkin
W.E.S.Z.
Wmigurok
OPCM
Artykuły o HP
Chatka Hagrida!
Plotki z kuchni Hogwartu
Lekcje transmutacji
Lekcje: eliksiry
Kącik Cedrica
Nasze Gadżety
Poznaj sw�j HOROSKOP!
Zakon Feniksa


  
Co sądzisz o o zakończeniu sagi?
Rewelacyjne, jestem zachwycony/a!
Dobre, ale bez zachwytu
Średnie, mogłoby być lepsze
Kiepskie, bez wyrazu
Beznadziejne- nie dało się czytać!
  

 
© interREKLAMA.pl
strony internetowe szczecin - Wszystkie prawa zastrzeżone
linki