Startuj z namiNapisz do nasDodaj do ulubionych
   
  Julie Walters

Walters pojawiła się w trzech częściach sagi o małym czarodzieju. W najnowszej, czwartej ekranizacji jednak jej zabrakło. Zapytana o to, czy będzie można ją oglądać w filmie "Harry Potter i Zakon Feniksa", potwierdziła:

- Wszystko na to wskazuje. Nie mogliby przecież dłużej sobie radzić bez pani Weasley. W książce moja bohaterka ma nawet cały własny rozdział. "Harry Potter i Zakon Feniksa" wejdzie na ekrany kin w 2007. Wyreżyseruje go David Yates.

Biografia: Julie Walters

ur. 22 marca 1950 Birmingham, Anglia, Wielka Brytania

Uwielbiana przez Anglików, znana ze swojego poczucia humoru oraz ciętych i szczerych wypowiedzi Julie Walters wychowała się na robotniczych przedmieściach Birmingham. Już od dziecka uwielbiała przedrzeźniać ludzi. Siostry zakonne ze szkoły, do której uczęszczała radziły jej, aby swoje życie związała z teatrem. Rodzice woleli, żeby zajęła się czymś bardziej poważnym. W wieku 19 lat dostała się do szkoły pielęgniarskiej przy szpitalu Queen Elizabeth w Birmingham, którą jednak po dwóch latach porzuciła. Wybrała kurs aktorski w Manchesterze.

Swoją karierę sceniczną rozpoczęła w Liverpoolu. Zadebiutowała w sztuce "The Taming of the Shrew". Dużo śpiewała, tańczyła i prezentowała numery komiczne w lokalnych klubach. W 1974 r. związała się z grupą Liverpool Everyman. W końcu, w 1976 r., za sprawą przedstawienia "Funny Peculiar" Alana Ayckbourna debiutowała na West Endzie w Londynie. W 1980 r. zaczęła występować w Royal Shakespeare Company. Z powodzeniem grała w sztukach takich jak "The Rose Tattoo", "Fool for Love", "Frankie and Johnnie in the Clair de Lune". Z teatrem zresztą nigdy się nie rozstała - 2 grudnia 1999 r. za swoje osiągnięcia sceniczne została uhonorowana Orderem Imperium Brytyjskiego. Po części też przez teatr rozpoczęła się jej kariera przed kamerą.




W telewizji występowała już na przełomie lat 70. i 80. Rola Angie Todd w serialu "Boys from the Blackstuff" (1980) przyniosła jej pierwszą nominację do nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA). Jednak to dopiero kreacja fryzjerki Rity, która wbrew swojej rodzinie i znajomym zaczyna zdobywać wykształcenie otworzyła jej drzwi do sławy. Po raz pierwszy w postać tę wcieliła się w 1982 r. w zainspirowanej "Pigmalionem" sztuce Willy'ego Russella "Edukacja Rity". W 1983 powtórzyła ją obok Michaela Caine'a w filmowej adaptacji wyreżyserowanej przez Lewisa Gilberta. Posypały się pochlebne recenzje i nagrody, w tym nominacja do Oscara oraz nagroda Brytyjskiej Akademii Filmowej, Złoty Glob i Variety Club Award. Wkrótce Julie stała się jedną z najpopularniejszych aktorek charakterystycznych w kinie i telewizji brytyjskiej. Chociaż otrzymywała propozycje z Hollywood i z powodzeniem pokazywała się w amerykańskich talk shows, nigdy nie zdecydowała się robić tam kariery uważając scenariusze, które jej podrzucano za mało interesujące. W Anglii natomiast w latach 80. i 90. uzyskała kolejne nominacje do nagrody BAFTA: w 1987 r. za pierwszoplanową kreację Cynthii Payne w filmie "Personal Services", w 1991 za rolę Very w zrealizowanej w Kanadzie komedii "Steping Out" oraz w 1998 za postać Petuli Gordino w popularnym serialu "Dinnerladies".



Zdarzało się, że była oskarżana o wulgarność. Stało się tak po jej rolach w farsie "Wszystkiemu winien samochód" (1985) Davida Greena oraz w satyrze społecznej "Pelen zakres usług" (1987) Terry'ego Jonesa. Publiczność kochała ją przede wszystkim jako odtwórczynię ról drugoplanowych, m.in. jako matkę pisarza Joe Ortona (Gary Oldman) w "Nadstaw uszu" (1987) Stephena Frearsa, jako panią Peachum w "Mackie Majcher" (1989) Menahema Golana, ekranizacji "Opery za trzy grosze" Bertolda Brechta lub jako żonę rabusia (Phil Collins) w "Busterze" Davida Greena. Znakomite kreacje stworzyła także w "Killing Dad" (1989) Michaela Austina, w "Sister My Sister" (1994) Nancy Meckler oraz w "Girls Night" (1998) Nicka Hurrana, gdzie wystąpiła obok Brendy Blethyn. Sukcesem na skalę międzynarodową okazała się rola pani Wilkinson, nauczycielki baletu w małym górniczym miasteczku w obrazie "Billy Elliot" (2000), debiucie filmowym reżysera teatralnego Stephena Daldry'ego. Walters za swoją rolę została wyróżniona szeregiem nagród i nominacji, w tym do Oscara, nagrody BAFTA, Złotego Globu, Golden Satellite Award, a także Gildii Aktorów Scenicznych. W 2001 r. wystąpi w oczekiwanej adaptacji powieści "Harry Poter i Kamień Filozoficzny" w reżyserii Chrisa Columbusa.

Walters jest zamężna z Grantem Roffeyem. Ma jedną córkę, Maisie.

 





  
Kolonie Harry Potter:
Kolonie Travelkids
  
Konkursy-archiwum

  

ŻONGLER
KSIĘGA HOGWARTU

Nasza strona JK Rowling
Nowości na stronie JKR!

Związek Krytyków ...!
Pamiętnik Miesiąca!
Konkurs ZKP

PAMIĘTNIKI : KANON


Albus Severus Potter
Nowa Księga Huncwotów
Lily i James Potter
Nowa Księga Huncwotów
Pamiętnik W. Kruma!
Pamiętnik R. Lupina!
Pamiętnik N. Tonks!
Elizabeth Rosemond

Pamiętnik Bellatrix Black
Pamiętnik Freda i Georga
Pamiętnik Hannah Abbott
Pamiętnik Harrego!
James Potter Junior!
Pamiętnik Lily Potter!
Pamiętnik Voldemorta
Pamiętnik Malfoy'a!
Lucius Malfoy
Pamiętnik Luny!
Pamiętnik Padmy Patil
Pamiętnik Petunii Ewans!
Pamiętnik Hagrida!
Pamiętnik Romildy Vane
Syriusz Black'a!
Pamiętnik Toma Riddle'a
Pamiętnik Lavender

PAMIĘTNIKI : FIKCJA

Aurora Silverstone
Mary Ann Lupin!
Elizabeth Lastrange
Nowa Julia Darkness!

Joanne Carter (Black)
Pamiętnik Laury Diggory
Pamiętnik Marty Pears
Madeleine Halliwell
Roxanne Weasley
Pamiętnik Wiktorii Fynn
Pamiętnik Dorcas Burska
Natasha Potter
Pamiętnik Jasminy!

INKUBATOR
Alicja Spinnet!
Pamiętnik J. Pottera
Cedrik Diggory
Pamiętnik Sarah Potter
Valerie & Charlotte
Pamiętnik Leiry Sanford
Neville Longbottom
Pamiętnik Fleur
Pamiętnik Cho
Pamiętnik Rona!

Pamiętniki do przejęcia

Pamiętniki archiwalne

  

CIEKAWE DZIAŁY
(Niektóre do przejęcia!)
>>Księgi Magii<<
Bestiarium HP!
Biografie HP!
Madame Malkin
W.E.S.Z.
Wmigurok
OPCM
Artykuły o HP
Chatka Hagrida!
Plotki z kuchni Hogwartu
Lekcje transmutacji
Lekcje: eliksiry
Kącik Cedrica
Nasze Gadżety
Poznaj sw�j HOROSKOP!
Zakon Feniksa


  
Co sądzisz o o zakończeniu sagi?
Rewelacyjne, jestem zachwycony/a!
Dobre, ale bez zachwytu
Średnie, mogłoby być lepsze
Kiepskie, bez wyrazu
Beznadziejne- nie dało się czytać!
  

 
© General Informatics - Wszystkie prawa zastrzeżone
linki