Startuj z namiNapisz do nasDodaj do ulubionych
   
 


Wyjaśnienia JK Rowling na powtarzające się plotki.
 • Ogłoszenie dotyczące daty wydania książki, umieszczone na stronie JKR, było niezwykle krótkie. To oznacza, że JKR nie jest zadowolona z tej daty.

  Nie można było bardziej się pomylić! Wyznaczenie daty na 21 lipca dało mi wystarczająco czasu na napisanie książki, jaką chciałam napisać oraz na właściwe zredagowanie rękopisu. A to są najważniejsze dla mnie rzeczy. Wcześniejsza data, np. 07.07.07., oznaczałaby, że albo pisanie, albo redagowanie, odbyłoby się w pośpiechu, do czego ani moi wydawcy, ani ja, nie chcieliśmy dopuścić. Zwięzłość mojej wypowiedzi spowodowana była faktem, że byłam zajęta redagowaniem!

 • Pod koniec części siódmej Harry i Voldemort "połączą się", tworząc jedną istotę, która będzie dowodziła zarówno siłami dobra, jak i zła.
  W zasadzie to nie jest prawdziwa plotka, raczej osamotniona teoria znaleziona na sieci przez syna mojej przyjaciółki. Chciał, bym temu zaprzeczyła, więc zaprzeczam: Harry NIE połączy się z Voldemortem, tworząc jedną istotę, ani nigdy nie będzie pragnął dowodzić śmierciożercami/ dementorami/ inferiusami.

 • Snape ukrywał się pod peleryną niewidką w noc, kiedy Potterowie zginęli

  Nie.

 • Część siódma będzie zatytułowana: „Harry Potter i Cmentarzysko Wspomnień”

  Kurczę, że też ja na to nie wpadłam! Teraz już mam trzy tytuły do wyboru.


  Żartuję. To nie będzie „HP i CW”.


 • Stubby Boardman to Regulus Black

  Nie, chociaż to ciekawy pomysł.

 • CHOMIK* (Charakterystyka Ogólna Magicznych Indywidualnych Kompetencji**) był oceniany w taki sposób, by każdy zdał ten test

  Znalazłam wiele wariantów tej plotki, jeden z nich stwierdzał, że potrzeba było mieć tylko dwie poprawne odpowiedzi, aby uzyskać ocenę „wybitny”, jedną, aby otrzymać „powyżej oczekiwań”, a wszyscy inni dostawali „zadawalający”. Pytano mnie także, czy stopnie były przyznawane losowo. Wszystkie te informacje nie są prawdziwe. Ja napisałam ten test i ustaliłam zasady oceniania (co było dość trudne), więc możecie mi wierzyć, jako jedynemu egzaminatorowi, że jeśli otrzymaliście ocenę „zadawalający” lub wyższą, to naprawdę zasłużyliście na ten stopień. Oczywiście to oznacza, że niektórzy nie zdali, ale jaki byłby sens waszej pracy nad tym testem, gdyby nie mieliście za niego dostać zasłużonej nagrody?

  A tak na marginesie to niech wstydzą się wszyscy, którzy myśleli, że ten test to jakiś pokręcony żart primaaprilisowy. Po pierwsze, test pojawił się na stronie 31 marca. Po drugie – czy ja kiedykolwiek byłam aż tak okrutna?


  *Jeśli przegapiliście to wydarzenie, to CHOMIK pojawił się za drzwiami z napisem ‘Do Not Disturb’ („Nie przeszkadzać”), gdy zostały one otwarte ostatnim razem. Kolejny (bardziej zaawansowany) CHOMIK pojawi się za jakiś czas.

  **Angielska nazwa testu to W.O.M.B.A.T., czyli ‘Wizard’s Ordinary Magic and Basic Aptitude Test’, i chodzi w nim o sprawdzenie kwalifikacji i podstawowej wiedzy magicznej czarodziejów. Natomiast skrót nazwy testu tworzy nam nazwę australijskiego zwierzątka. Ale po co nam australijskie zwierzątka w Polsce, myślę, że chomiki nam wystarczą [od tłumacza].

 • Leaky Mug (Dziurawy Kubek): ślub Melissy Anelli i Emersona Spartza.

  Ah, Memerson… czy ktoś z nas kiedykolwiek zapomni o tym burzliwym kwietniowym małżeństwie? Cóż, nie wyszło – ale nie rozpaczajcie. Mimo wszystko, w ciągu tych krótkich dwudziestu czterech godzin, kiedy byliście razem, stworzyliście coś pięknego i trwałego: najlepszą ¦cianę Wstydu, o jakiej każdy webmaster, który zawarł małżeństwo dla żartu, może tylko marzyć. Myślę, że wypowiadam się w imieniu wielu, mówiąc: dzięki za uśmiech, dzięki za wspomnienia i dzięki za możliwość przeczytania w ciągu dziesięciu minut zniewag, które wystarczyłyby na cały rok*.

  * Jeśli to nie ma dla Was sensu, zajrzyjcie na: Mugglenet.com, The-Leaky-Cauldron.org i/lub LeakyMug.com. Chociaż nawet wtedy to może nadal nie mieć sensu.

  (od tłum: W Prima Aprilis założyciele stron: Leaky Cauldron, czyli Melissa Anelli i Mugglenet, czyli Emerson Spartz, połączyli swoje strony i powstał LeakyMug a oni w skrócie nazwali siebie Memerson. Na nowej stronie ogłosili swój ślub i dali czytelnikom szansę na wypowiedzenie się na ten temat, niestety małżeństwo rozpadło się pod koniec dnia.)

 • Ciotka Petunia zacznie wykazywać magiczne zdolności.

  Nie. Ciotka Petunia nigdy nie zrobiła nic magicznego i nigdy nie będzie w stanie tego zrobić.

 • Srebrna ręka Petera Pettigrew zabije Remusa Lupina.

  Dobry pomysł, który wziął się z legendy mówiącej, że tylko srebrna kula może zabić wilkołaka – ale nieprawdziwy.

 • Tom siódmy będzie miał tytuł „Harry Potter i Piramidy Furmata”

  Piramidy Furmata leżą kilka mil na wschód od słynnej Twierdzy Cieni, niedaleko od wspaniałego Filaru Miłości Rodzicielskiej. Wielu turystów woli oglądać te starożytne budowle w nocy, kiedy oświetla ich Pochodnia Zielonych Płomieni.

 • Pani Norris to niezarejestrowany animag.

  Nie, to jest po prostu inteligentny (ale i nieprzyjemny) kot.

 • Harry jest Metamorfomagiem.

  Metamorfomag to czarodziej, który ma wrodzone zdolności do całkowitej zmiany swojego wyglądu, na przykład, osoby czarnej w białą, młodej w starą, przystojnej w kogoś o przeciętnym wyglądzie, itp. We wczesnym dzieciństwie, w sytuacjach stresowych, Harry zdołał parę razy dokonać spontanicznych czarów, między innymi sprawił, że w ciągu nocy, po wyjątkowo okrutnym ostrzyżeniu przez ciotką Petunię, odrosły mu włosy (to marzenie, które wiąże się z moim własnym dzieciństwem. Moja mama, niech Bóg jej błogosławi, była niestety przekonana, że potrafi świetnie posługiwać się nożyczkami i kilka razy doświadczyłam szokujących „przycięć” w jej wykonaniu. Jak ja marzyłam o tym, by móc przymocować te włosy z powrotem…)

  Wracając do tematu: zanim młode czarownice i młodzi czarodzieje przejdą odpowiednie przeszkolenie, wykazują skłonności do nagłych przypływów mocy, często przypadkowo czyniąc coś, co wymagałoby od nich kilku lat ćwiczeń, by móc powtórzyć to jeszcze raz, tym razem świadomie. Ich magiczne zdolności mogą być blokowane przez wiele tygodni aż do momentu, gdy pod wpływem zdenerwowania lub strachu, po prostu eksplodują na zewnątrz, czasami (jak w przypadku znikającej szyby w rozdziale o tym samym tytule w „Kamieniu Filozoficznym”) sprawiając tyle samo kłopotów sobie jak i innym.

  Więc Harry nie jest Metamorfomagiem – to po prostu chłopiec, który najwyraĽniej był magiczny od chwili narodzin.

 • Lupin powróci jako nauczyciel obrony przed czarną magią.

  Niestety nie. Ujawnienie prawdy o jego wilkołactwie nieodwracalnie zburzyło jego wszelkie nadzieje na karierę nauczyciela. Poza tym w chwili, gdy tacy jak Fenrir Greyback żyją na wolności, wilkołaki nie mają szans na przychylność opinii publicznej w najbliższej przyszłości.

 •      Tiara Przydziału jest Horkruksem.


  Nie. Horkruksy nie ściągają na siebie uwagi przez śpiewanie piosenek przed publicznością.

 • Czy ostatnia część przepowiedni ('...żaden nie może żyć, gdy drugi przeżyje...') znaczy, że Harry i Neville będą musieli zabić się nawzajem?

  Pomysłowe i intrygujące, ale błędne. Zobaczcie odpowiedź na pytanie z głosowania, która nieco wyjaśnia temat związku Neville'a z przepowiednią.

 • Luna jest córką Snape'a.

  To bardzo kuszący pomysł, ale nie. Pan Lovegood, wydawca "Żonglera", naprawdę
  jest ojcem Luny, a Snape nie ma córki.

 • Dumbledore to tak naprawdę Ron lub Harry "z przyszłości".

  Wasza wyobraĽnia nie zna granic, i wcale nie jest to sarkazm z mojej strony. Takie teorie otwierają całkiem nowe i radosne perspektywy... ale nie są one prawdziwe. Czy to możliwe, że przez wymyślanie teorii o tym jak Harry/ Ron staje się Dumbledorem, chcecie przekonać samych siebie, że żaden z nich nie umrze młodo?

  Doszły mnie też słuchy o synu Rona i Hermiony podróżującym w czasie, więc w
  związku z tym chciałam Wam wszystkim powiedzieć, że ŻADNA z postaci nie
  powróciła z przyszłości. A jeśli chodzi o syna Rona i Hermiony... (chichota
  słysząc odległe jęki wszystkich zwolenników tej pary, przeklinających mnie na
  wieki za niezaspokojenie ich ciekawości.)

 • Nicolas Flamel przybędzie do Hogwartu, aby nauczać 'Eliksirów'

  Flamel umarł; Dumbledore wyjaśnił w "Kamieniu Filozoficznym", że jego przyjaciel wybierze raczej śmierć niż pozwoli, aby kamień dostał się w niepowołane ręce.

 • Colin i Dennis Creevey będą nowymi pałkarzami Gryffindoru.

  ¦wietny pomysł, ale nie. Nowi pałkarze Gryffindoru będą całkowicie nowym odkryciem nowego kapitana.

 • W "Księciu Półkrwi" będzie rozdział zatytułowany "Dokumenty Lupina".

  Już odpowiedziałam na to w dziale FAQ, ale ponieważ ta plotka ciągle powtarza się w listach od fanów, pomyślałam, że powtórzę to jeszcze tutaj - nie będzie w tomie VI rozdziału nazwanego "Dokumenty Lupina", ani nie będzie też rozdziałów zatytułowanych "Broszury Pettigrew", "Okólniki Syriusza" czy "Kieszonkowe krzyżówki Severusa Snape'a".

  Chciałabym Wam jeszcze raz przypomnieć, że jakiekolwiek informacje na temat treści "Księcia Półkrwi" powinny być traktowane z bardzo dużym sceptycyzmem, chyba że pochodzą z mojej strony lub od moich wydawców lub agenta. Nadchodzi teraz taka głupia pora ukazywania się 'poufnych przecieków', które są kompletnie zmyślone.

 • Pytania i zagadki, na które trzeba było odpowiedzieć by otrzymać sekretną wiadomość znajdującą się za drzwiami 20. grudnia, były wskazówkami dotyczącymi fabuły "Księcia Półkrwi".

  Gdy wymyślałam te zadania myślałam o zagadkach ukrytych w bożonarodzeniowych zabawkach z niespodziankami ('Cracker' (ang.) - to brytyjska tradycja bożonarodzeniowa; są to ładnie opakowane i przyozdobione tekturowe rurki, które zazwyczaj zawierają papierowe kapelusze, jakiś prezent - zwykle jest on mały i plastikowy - oraz dowcip lub zagadkę. Dwie osoby ciągną za końce tej zabawki by ją rozerwać. Wybucha ona z głośnym hukiem lub trzaskiem, który, jak informuje mnie Google, powstaje dzięki "chemicznie nasączonemu paskowi papieru". Na ogół rozrywa się te zabawki przed świątecznym obiadem by na zdjęciach były widoczne te głupie kapelusze.)

  W każdym razie zagadki i dowcipy, które znajdują się w zabawkach nie mają większego znaczenia, podobnie jak te z mojej strony. Szybko domyśliliście się, że odpowiedzi do zagadek tworzą tytuł "Książę Półkrwi", ale trzy pytania dotyczące Harry'ego, Rona i Hermiony dotyczą poprzednich a nie kolejnych książek; nie ma tam żadnych odnośników do daty wydania, żadnych anagramów ani wskazówek dotyczących fabuły KP.
  Mimo to, bardzo podobały mi się całkiem niedorzeczne przypuszczenia na temat wydr z Bristolu uwielbiających peklowaną wołowinę.

 • Obraz na ścianie gabinetu ma jakieś ukryte znaczenie.
  Cóż, dla mnie ma znaczenie. Kilka tygodni temu Lightmaker (twórca strony - tłum.) zapytał mnie o mojego ulubionego malarza. Nie wiedziałam dlaczego dopóki nie otwarłam drzwi do pokoju i nie zobaczyłam małego obrazu Caravaggio wiszącego na ścianie niczym prezent bożonarodzeniowy ze snów.

 • "Książę Półkrwi" będzie miał 38 rozdziałów

  Słuchajcie uważnie, bo nie będę powtarzać: jeśli chodzi o informacje na temat 'Księcia Półkrwi' powinniście ufać jedynie tym podawanym przez rzeczników prasowych moich wydawców oraz znajdujących się na mojej oficjalnej stronie. Jak powiedział już rzecznik Bloomsbury, mojego brytyjskiego wydawcy, Książę jest krótszy niż Zakon Feniksa a ja mogę dodać, że ma mniej niż 38 rozdziałów.

  Spójrzmy prawdzie w oczy: każdej nowej części Harry'ego muszą towarzyszyć jacyś żartownisie, którzy regularnie pojawiają się na stronach internetowych twierdząc, że znają już imię nowego bohatera lub ważny nowy wątek albo znaleĽli nowe rozdziały poniewierające się po podwórku za drukarnią. Nie mogę tracić czasu na dementowanie każdej głupiej plotki bo muszę się skupić na redagowaniu książki! Umówmy się więc, że wszystkie te 'zapewnienia' biorą się z powietrza i przekraczają granice
  szaleństwa.

 • Harry stanie przed sądem w 'Księciu Półkrwi'.

  Teoria ta została wysunięta by wytłumaczyć dlaczego w tej książce Harry nie zostaje tak długo na Privet Drive jak w poprzedniej. Ale jest mi miło powiedzieć, że opuszcza on Dursley'ów wcześniej z dużo przyjemniejszego powodu niż sprawa w sądzie.

 • Luna i Neville będą parą w HPiKP

  Zwolennicy pary Luna/Neville są mniej porywczy i straszni niż ci od Harry'ego i Hermiony oraz Rona i Hermiony, więc mam nadzieję, że nie otrzymam zbyt wielu listów pełnych nienawiści za ukrócenie tej plotki. Dla mnie Neville i Luna to całkiem odmienne osoby i chociaż oboje izolują się w pewien sposób od reszty uczniów w Hogwarcie, nie wydaje mi się, by mogło to być podstawą do prawdziwej miłości między nimi. Może mogliby się zaprzyjaĽnić ale myślę, że dla Neville'a odpływanie Luny w krainę fantazji zawsze byłoby niepokojące.

 • Lestrange'owie zostali wysłani by zabić Neville'a.

  Nie, ich zadaniem było dorwać rodziców Neville'a. Nie mogę powiedzieć zbyt wiele na ten temat bo cała ta historia za bardzo wiąże się z przepowiednią i z tym ile osób o niej wiedziało ale Lestrange'owie nie byli w to wtajemniczeni.

 • Członkowie Zakonu Feniksa porozumiewają się ze sobą używając kart z czekoladowych żab.

  To jest tak świetny pomysł, że nie mogłam się zdecydować czy powinnam go obalić. Jednakże karty z czekoladowych żab a także inne przedmioty, o których właściciele musieliby pamiętać i nosić przy sobie, mogłyby zbyt łatwo zostać zgubione, zniszczone lub podmienione. Członkowie Zakonu nie potrzebują niczego oprócz swojej różdżki by móc porozumiewać się ze sobą. Zetknęliście się z tym sposobem komunikowania się, jeszcze zanim dowiedzieliście się o istnieniu Zakonu, stosował go jeden z jego członków.

 • Gideon i Fabian Prewett'owie byli braćmi Molly Weasley.

  To prawda, ale ich historia nie jest jakoś szczególnie ważna dla całej opowieści, może z wyjątkiem tego, że ich śmierć tłumaczy i usprawiedliwia lęki Pani Weasley i jej nadopiekuńczość w stosunku do Harry'ego.

 • Tom szósty będzie zatytułowany 'The Pillar of Storge' ("Filar Miłości Rodzicielskiej" - 'Storge' (gr.) - miłość do potomstwa, miłość braterska)

  Naprawdę staram się z całych sił by nie obrazić się na was za to, że w ogóle
  pomyśleliście, że taki tytuł jest możliwy. 'Storge', litości! Ludzie, weżcie się w garść. (Był to tytuł podany przez hakera, który twierdził, że włamał się na stronę JKR i wszedł na niepublikowane jeszcze strony. Wkrótce potem JKR podała prawdziwy tytuł szóstej części - od tłum.)

 • Tom szósty będzie się nazywał 'The Toenail of Icklibógg' ("Paznokieć u nogi Icklibógg'a")

  Cóż, skoro uwierzyliście w "Storge'a"....

 • JKR tak naprawdę wcale nie wypowiada się na tej stronie, ale mówi innym co mają pisać w jej imieniu.

  Z cała pewnością to ja.

 • Tekst w książce znajdującej się za (ehem) niemożliwymi-do-otwarcia drzwiami oznacza coś bardzo ważnego.

  Nie. To po prostu 'wypełniacz', jak wielu z was się domyśliło. (A skoro nie
  wiecie o czym mówię, nie byliście na sieci, gdy pewien sprytny fan Potter'a
  włamał się przez drzwi z napisem 'Nie przeszkadzać' - 'Do Not Disturb'.)

 • JKR śmiertelnie poważnie zabrania nazywania Voldemorta „Voldim”

  Hmm...żartowałam. Bardzo mnie to rozśmieszyło, gdy znalazłam czat room, w którym wszyscy nazywali go „Voldim”. Może powinnam wymyślić jakiś sekretny znak, który oznaczałby „to jest żart” coś, co byłoby przeciwieństwem Mrocznego Znaku? A tak na marginesie... tak naprawdę, to wcale nie ukrywałam się pod pseudonimem „Squidward”* na czacie strony MuggleNet. To taki mój żart związany z filmem „SpongBob SquarePants”. Używałam innego
  imienia, więc możecie już przestać logować się jako Squidward:)

  * Squidward Tentacles (Edward Ośmior) – postać z filmu „SpongBob SquarePants” (od tłum.)

 • Tajemniczy 'Icicle' (Sopelek)

  Powiedziano mi, że w którymś z wywiadów wspomniałam o bohaterze o tym imieniu. Najwidoczniej ktoś mnie Ľle zrozumiał, gdyż nigdy nie planowałam postaci o imieniu 'Icicle'.

  Natomiast Profesor Bicycle (Rowerek) będzie odgrywał kluczową rolę w części szóstej i siódmej. *

  *żartuję

 • Profesor Dumbledore jest dziadkiem/ bliskim krewnym Harry'ego.

  Jeśli Dumbledore jest dziadkiem Harry'ego to po co u licha Harry został oddany Dursleyom i musiał z nimi mieszkać?

 • Voldemort jest ojcem/ dziadkiem/ bliskim krewnym Harry'ego.

  Nie, nie , nie, nie, nie. Chyba oglądaliście za dużo 'Gwiezdnych Wojen'. James jest Z PEWNO¦CIˇ ojcem Harry'ego. Czy każdy kogo Harry spotyka nie mówi: "Wyglądasz dokłądnie jak Twój ojciec"? I czy Dumbledore nie powiedział Harry'emu, że Voldemort jest ostatnim żyjącym potomkiem Salazara Slytherina? Gwoli wyjaśnienia: to oznacza, że Harry NIE jest potomkiem Salazara Slytherina.

 • Lily Potter żyje.

  Nie, obawiam się, że nie.

 • Lily Potter była kiedyś śmierciożercą.

  Jak śmiesz?!

 • Zamierzam napisać książkę o Lily i Jamesie, gdy skończę siódmy tom HP.

  Hmmm...powtarzam, to jest efekt zbyt częstego oglądania 'Gwiezdnych Wojen'. Nie planuję żadnych prequeli.

 • Krzywołap jest animagiem.

  Nie, ale nie jest też całkowicie zwyczajnym kotem. Jeśli kupicie 'Fantastyczne zwierzęta i gdzie je znaleĽć" (dochód ze sprzedaży przekazywany jest na rzecz Comic Relief, co oznacza, że pomagacie najbiedniejszym dzieciom na świecie) to może uda się wam odgadnąć prawdę o nim.

 • Neville Longbottom jest synem Petera Pettigrew.

  Zobaczcie na odpowiedĽ przy pytaniu: "Lily Potter była kiedyś śmierciożercą".

 • Profesor Lupin ma brata bliĽniaka

  Nie, ale zapewne pomysł ten wziął się stąd, ze imię Lupina (Remus) pochodzi od jednego z mitycznych założycieli Rzymu, który miał brata bliĽniaka o imieniu 'Romulus'. (A tak nawiasem mówiąc, to bracia zostali wychowani przez wilki).

 • Tytuł części szóstej to "HP i Pochodnia Zielonych Płomieni" a siódmej "HP i Twierdza Cieni" lub "Las Cieni".

  Zimno! Kto to wymyśla?! A te zielone pochodnie to wydają się być wszędzie. Czy naprawdę sądzicie, że pokonanie Voldemorta jest takie proste?

 • Jestem 'Czarownicą Nr.1' w filmie "Komnata Tajemnic".

  Nie, to nieprawda. Filmowcy zaproponowali mi zagranie Lily Evans w Zwierciadle AIN EINGARP w pierwszym filmie, ale ja naprawdę nie nadaję się na aktorkę, nawet gdybym miała tylko tam stać i machać ręką. Na pewno i tak bym coś popsuła.

 • Harry zostanie Ministrem Magii w części siódmej.

  Jak się ma siedemnaście lat jest się zdecydowanie zbyt młodym by wchodzić w świat polityki.

Komentarze:


Fatal error: Allowed memory size of 134217728 bytes exhausted (tried to allocate 1642 bytes) in /public_html/jkr.php on line 749